Anklaget for voldtægt..

Hej på hestenettet

Jeg havde en veninde (k20) på besøg fra en anden by. Hun skulle til en koncert og jeg (m24) havde givet hende lov til at overnatte i min lejlighed.

Jeg og min barndomsven har kendt hende i 4 år og har altid været der for hende som brødre, og været en stor støtte. Hun kommer fra en meget kristen baggrund og har været på børnehjem siden hun var 15 og har ellers haft et uheldigt indfald med en partner eller to.

Det var aldrig min hensigt at gå i seng med hende, jeg har altid ønsket for hende at hun fik sig en god mavefornemmelse for gode fyre og gode oplevelser med intimitet. Det virkede hun på mig ret længselsfuld efter... Hun ville altid gerne ligge i ske, og det kan jeg godt med venner, men jeg følte mig også tvunget til det på den måde hun bad om det og ville altid gerne overnatte hos min ven og jeg og gnubbede sig op ad mig når vi lå og jeg ville trække mit skridt til mig selv, jeg synes det blev grænseoverskridende efter det fortsatte et par år. Øv, men denne aften hun kom, havde vi hygget os godt sammen og hun er ca 4 yngre end jeg selv, så jeg følte nok altid at jeg burde være en storebror - men istedet valgte jeg at gnubbe tilbage denne gang. Måske lidt u-agtet eller advaret havde jeg også tilføjet et klask eller to over hendes balle. Hun sov en ekstra nat mere, vi snakkede om det, men der skete ikke noget.

4 måneder senere var det vinter, og min ven har gået i al den tid og vidst... At jeg ventede mig et opkald?! Eller i hvert fald at jeg var blevet meldt som en slags voldsmand til politiet. Skuffende ikke at få det at vide fra min bedste ven, men så måske ville jeg foretrække chokket jeg fik:

Så det var politiet der ringede til mig. Efter et par dage ville jeg få besøg privat og blive forhørt. Der er ikke sket noget siden. Når man melder andre for den voldtægt, så må man ikke kontakte eller kontaktes. (skønt jeg var uvidende i 4 måneders behandlingstid) stakkels venskab altså? Jeg var både vred og skuffet og forvirret.

Politiet fik selvfølgelig en detaljeret beskrivelse. Jeg er ret fredelig anlagt og bærer ikke nag eller bitterhed ret længe, men...

Nu er jeg mig (m28) 4 år efter og jeg synes det har været svært at komme kvinder nær siden dengang. Jeg vil hellere 'ikke gøre noget' end komme til at 'gøre noget forkert', og det kan godt være en skam når ens parforholds' sexliv kan finde på at dø ud fordi "så tag mig dog bare!"... Som mange har det? 🤷

Så jeg ville bare sige at vi har et nogenlunde system i DK som i hvert fald tager anklager seriøst... Jeg synes bare vi skal lave seriøse anklager også for det var en syg form for prank. Jeg vil spørge om hvad i forestiller jer? Jeg kan både tænde på 'kontrol' og 'ukontrolleret'. Husker i at spørge eller invitere til det? Er det et turn-off for nogen, jeg insisterer på at blive inviteret til hænder om halsen og eller sikkerhedsord? Bare det at jeg vil snakke om det eller have spurgt først?

Jeg er glad for at have lært så meget som jeg har, men jeg ville også ønske det ikke havde taget mig så lang tid at begynde og blive selvsikker igen, for det er først begyndt nu, 4 år senere. Klask. 👋💕